google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

15 września Międzynarodowy Dzień Kropki (Dot Day)

W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki obchodziliśmy po raz pierwszy. To święto, dzięki któremu chcieliśmy przypomnieć, że każdy z Nas jest ważny, wyjątkowy i utalentowany. W tym dniu zarówno uczniowie, jak i nauczyciele nie zapomnieli o tym, by ubrać się w kropki,

Uczniowie klas: IIIa, IIIb i IIIc SP z ogromnym entuzjazmem przyłączyli się do świętowania tego dnia. Wszystkich ogarnęło „kropkowe szaleństwo”. Kropki były widoczne na koszulkach, spodniach, bluzkach, spódniczkach, rajstopach, a nawet opaskach do włosów. Wspólnie obejrzeli krótką historię małej Vashti, dyskutowali na temat skojarzeń związanych z kropką, a także zwrócili uwagę na udział kropek w naszym codziennym życiu. Tworzenie „kropkowych” dzieł sprawiło im wiele przyjemności, a z powstałych prac utworzyli barwną galerię.

Gimnazjaliści także poznali małą Vashti, która dzięki jednej kropce uwierzyła w swoje możliwości i odkryła
w sobie niezwykłą pasję. Opowieść o dziewczynce stała się inspiracją dla uczniów do wykonania własnych, bogatych w kolory i kropki rysunków na temat:

Jesteśmy drzewem, a razem lasem

Zamknijcie oczy.

Wyobrażam sobie dużą przestrzeń porośniętą trawą. Na wzgórzu stoi drzewo. To drzewo to ja. Kołyszę się na wietrze. Przychodzą inni, wyrastają obok mnie. Jesteśmy niewielkim lasem. Jaki jest mój kolor? Jakie jest moje samopoczucie? Jaki jest teraz wiatr?

Kołyszę się na wietrze…”

Rysunki o tej samej tematyce wykonywali też nauczyciele gimnazjum. Efekty pracy były przedstawione na korytarzu szkolnym. Podobnie było na zajęciach komputerowych, gdzie uczniowie tworzyli obrazy z kółek. Było jeszcze tworzenie obrazu poprzez kolorowanie kropek.

Świętowanie tego dnia, to okazja, aby uświadomić uczniom, jak wielkie znaczenie ma ten mały znak dla ludzi niewidomych lub bardzo słabo widzących. W holu szkoły przeprowadzone zostały zmagania w szyfrowaniu piosenki o Vashti Joli Okuniewskiej za pomocą alfabetu Braille’a.

Organizatorki:

Wiesława Cudek, Halina Kras