google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Drodzy Rodzice,

Nie od dziś wiadomo, że czytanie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na rozwój człowieka. Pobudza wyobraźnię, otwiera umysł, wzbogaca słownictwo, jest pomocą w zdobywaniu wiedzy o świecie, stanowi źródło poznania siebie i innych, zapobiega uzależnieniu się
od telewizji. Internetu, gier komputerowych, dostarcza przeżyć estetycznych i moralnych.

 Specjaliści badający zagadnienie czytania mówią, że dzieciom należy czytać już od najmłodszych lat, pokazując, że czytanie sprawia radość, odpręża, jest atrakcyjną formą spędzania czasu. Czytaniem trzeba zarażać! Tylko w ten sposób zaszczepiamy u dzieci miłość do książek, która sprawi, że nasze dzieci na pewno będą czytać w przyszłości.

We wrześniu nasza szkoła przystąpiła do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Głównym celem programu jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów oraz rozbudzenie ich zainteresowań czytelniczych. W ramach programu udało nam pozyskać do biblioteki zarówno lektury szkolne m.in.: „Kapelusz za 100 tysięcy”, „Detektyw Pozytywka”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Oskar i Pani Róża” jak również wiele nowości i bestsellerów czytelniczych takich jak: „Był sobie pies”, saga „Wiedźmin”, powieści Suzanne Collins, Barbary Kosmowskiej, kryminały Agaty Christie, komiksy z serii „Kajko
i Kokosz”, „Tytus, Romek i A’Tomek”, „Nela mała reporterka”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” i wiele innych ciekawych książek.

 Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają ogromny wpływ czytania na prawidłowy rozwój emocjonalny, psychiczny dziecka. Czytanie rozwija wyobraźnię, rozwija ogólną wiedzę o świecie, rozwija zdolności analitycznego myślenia, poszerza zasób słownictwa, poprawia pamięć, koncentrację, redukuje stres. Dlatego zadaniem zarówno szkoły jak i rodziców jest wytworzenie u dzieci nawyku sięgania
po książek poprzez ukazanie czytania, jako atrakcyjnego sposobu spędzania czasu wolnego.

Zachęcam, zatem wszystkich uczniów do korzystania z nowej, bogatej oferty biblioteki szkolnej. Z pewnością każdy znajdzie interesującą go książkę.

Biblioteka zaprasza!!!

10 najważniejszych powodów, dla których warto czytać książki już od dzisiaj


1. Stymulują umysł. Z neurobiologicznego punktu widzenia czytanie jest procesem znacznie bardziej wymagającym niż analiza obrazów lub mowy. Rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację. Poza tym pozostawia więcej czasu na myślenie. Ślizgając się wzrokiem po kartce, w każdej chwili można zatrzymać się na fragmencie, który wymaga refleksji. Oglądając film czy przysłuchując się rozmowom, dużo trudniej o takie pauzy.

2. Uspokajają. Jakkolwiek irytowałyby cię dzieci, rodzice, wnuki, współmałżonek, szef czy znajomi, wszystko dosłownie w jednej chwili zniknie ci z horyzontu, kiedy tylko zagłębiasz się w dobrze napisaną powieść. Dr David Lewis mierzył, w jakim stopniu zmienia się napięcie mięśniowe i czynność serca pod wpływem rozmaitych aktywności tradycyjnie uważanych za uspokajające. Czytanie obniżało poziom stresu o 68 proc., wygrywając z słuchaniem muzyki, piciem herbaty czy pójściem na spacer.

 3. Poprawiają sen. Kilkanaście-kilkadziesiąt minut z książką w ręku tuż przed zaśnięciem (często już w łóżku) pozwala zapomnieć o stresie minionego dnia i się wyciszyć. Ale uwaga – do czytania w łóżku lepsze są książki tradycyjne lub czytniki z papierem elektronicznym. Jasne światło ekranu laptopa, ze sporą zawartością niebieskiej, wysokoenergetycznej składowej, pobudza i daje sygnał raczej do wstania niż do zamknięcia oczu.

4. Pogłębiają wiedzę. Wszystko, cokolwiek czytamy, pozostawia w naszych umysłach okruchy różnorakich informacji. Nie sposób stwierdzić, co kiedy może się przydać,
ale wszystko w jakiś sposób poszerza nasze horyzonty i poprawia zrozumienie świata.

5. Wzbogacają słownictwo. Elokwencja i łatwość wypowiadania się podnosi poczucie własnej wartości, buduje pewność siebie i pomaga w karierze zawodowej. Czytanie książek
w obcych językach szczególnie pomocne jest przy doskonaleniu płynności mowy.

6. Poprawiają pamięć. Kiedy zagłębiasz się w opowiadanej historii, musisz pamiętać całą gamę niuansów – poznajesz nowych bohaterów, ich dzieje, nałogi, charaktery, przyzwyczajenia, miejsca, z których pochodzą, geografię nowych światów. Każda książka jest jak podróż do obcego kraju. Każdy nowy ślad pamięciowy wymaga powstania nowych synaps, połączeń nerwowych.

7. Ćwiczą myślenie analityczne. Jakże często zdarza nam się, że czytając zajmującą książkę, zgadujemy jej zakończenie, zanim przewrócimy ostatnią kartkę? I to jest właśnie to – trening myślenia krytycznego i analitycznego, wyciągania wniosków z setek sugestii i przesłanek.


8. Opóźniają demencję i spowalniają rozwój choroby Alzheimera. Badania dowodzą, · że ludzie, którzy regularnie oddają się lekturze, grają w gry logiczne albo rozwiązują zagadki, są ponad dwukrotnie mniej narażeni na rozwój chorób otępiennych. Co ciekawe, oglądanie telewizji wywiera na nasz mózg skutek zgoła odwrotny – przyspiesza rozwój Alzheimera.

9. Rozwijają empatię. Holendrzy Matthijs Bal i Martijn Veltkamp sprawdzali, na ile emocjonalnie poruszające powieści skłaniały czytelników do empatycznych zachowań. Jak się okazuje, empatia badanych wzrastała, pod warunkiem, że czuli się oni „wciągnięci”
w historię?

10. Dobrze dobrany poradnik pomaga wyjść z depresji. Okazuje się, że niekiedy dobrze dobrany poradnik, książka motywacja jest doskonałym uzupełnieniem terapii depresji, pomaga skutecznie pokonać depresję.

Zacznij czytać już dziś!!!

Bibliografia:

I. Cieślik, „Czytanie książek. 11 powodów, dla których warto to robić”, [w;] wyborcza.pl,
30 wrzesień 2016.