Podsumowanie działań w ramach obchodów 105 rocznicy odzyskania niepodległości
Upamiętnienie historycznych wydarzeń to bardzo istotna część edukacji. Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, by uświetnić wydarzenia z 1918 roku. Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień, kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez te lata zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Ale dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały uratowane.
W naszej szkole obchody Święta 11 listopada trwały blisko miesiąc. W pierwszej kolejności udaliśmy się na cmentarze wojenne położone na terenie naszej gminy. Klasy starsze, mimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych, uporządkowały mogiły w Gromniku (3 cmentarze), na Zalesiu, w Golance, Chojniku oraz w Siemiechowie – Kamionce. Wszyscy uczniowie oddali hołd walczącym za naszą wolność, zapalili symboliczne znicze i złożyli kwiaty.
Kolejnym punktem był udział w Małopolskim Złazie Patriotyczno -Turystycznym „Szlakami Legionistów Łowczówek 2023”. Jak co roku, liczna reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w „żywej” lekcji historii na cmentarzu w gminie Pleśna. Całodzienny rajd był doskonałą okazją nie tylko do sprawdzenia swoich możliwości fizycznych, ale przede wszystkim był wyrazem wdzięczności dla tych co walczyli i oddali życie w najwyższej sprawie.
Co roku nauczyciele wraz z uczniami organizują również z tej okazji podniosłą uroczystość. Uczniowie recytują wiersze, śpiewają patriotyczne piosenki, odgrywają scenki rodzajowe. W tym roku akademia została przygotowana przez uczniów klasy 8a i 8b we współpracy z młodszymi uczniami i uczennicami, którzy zaśpiewali przepiękne pieśni patriotyczne. W tym dniu obchodziliśmy również święto Patrona Szkoły. W inscenizacji Wincenty Witos przypomniał nam : „Potęgi państwa i jego przyszłości nie zabezpieczy żaden geniusz. Uczynić to może cały, świadomy swych praw i obowiązków naród”. A ci, którzy z woli Boga i Narodu Rzeczpospolitą władać będą, to jedno jeszcze niechaj po wsze czasy wiedzą: „Tam, gdzie zaczyna się interes państwa, kończy się interes partii!”
Ostatnim etapem tegorocznych obchodów był „Przegląd Pieśni Patriotycznych”, w którym wystąpiły klasy IV – VIII, wykonując znane, ale i też mniej znane pieśni żołnierskie, wojskowe, a nawet religijne. W finale koncertu wystąpił chór nauczycieli, a następnie połączone siły pedagogów i uczniów…