google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Sprawozdanie z obchodów Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych

biblioteka„Książka to dopiero początek” – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, którym to miesiącem jest od roku 1999 październik.

Nasza biblioteka przygotowała z tej okazji dla swoich czytelników szereg przedsięwzięć:

I   Ogłoszony został plebiscyt na Czytelniczą Listę Przebojów.

Zadaniem uczniów było oddać głos na swoją ulubioną książkę. Spośród wszystkich zgłoszonych pozycji wybrano 10 tytułów, na które oddano najwięcej głosów i które znalazły się na Czytelniczej Liście Przebojów. Wśród gimnazjalistów najwięcej głosów oddano na następujące książki:

  1. Harry Potter
  2. Hobbit
  3. Opowieści z Narnii

Natomiast uczniowie szkoły podstawowej wybrali;

  1. Minecraft
  2. Pięciopsiaczki
  3. Dziennik cwaniaczka

Pełne listy 10 tytułów wywieszone zostały na tablicach ogłoszeń.

II  W dniach od 10.- 14. października trwał w bibliotece Bajkowy Tydzień Czytania.

Uczniowie klas drugich i trzecich czytali  wspólnie z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi: Panią Dyrektor Haliną Karaś, panią Adrianną Laską i panią Martą Kapałką.
Klasy trzecie czytały i opowiadały fragmenty książki pt.”Korniszonek” Grażyny Bąkiewicz. Książka ta bardzo podobała się zarówno uczniom jak i nauczycielom, ponieważ  autorka w niezwykle ciekawy sposób opowiada o codziennych problemach ucznia, który szkołę traktuje jako wielki plac zabaw i robi wszystko, aby jak najmniej się uczyć.

Z kolei  klasy drugie zapoznały się z treścią książki o Muminku, Mimbli i małej Mi Tovi Jansson i następnie wykonały do niej ilustracje. Prace wszystkich uczniów były tak ciekawe, że znalazły się na wystawce w czytelni.

III  27 października progi biblioteki szkolnej po raz pierwszy przekroczyli uczniowie klas pierwszych.

Zostali oni uroczyście powitani przez bibliotekarza i swoich starszych kolegów z klasy V b, którzy wcielili się w postacie bajkowe. I tak uczniowie zobaczyli Kopciuszka, Królewnę Śnieżkę, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię, czarownicę, wilka oraz krasnoludki.         Następnie pierwszoklasiści zapoznali się z biblioteką, jej regulaminem, nauczyli się wypożyczać książki, a na końcu –  złożyli uroczyste przyrzeczenie książce, że ją będą szanować, dbać o jej wygląd i nie niszczyć. Od starszych kolegów uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki.      Część artystyczną i pamiątkowe zakładki przygotowali uczniowie pod opieką pani Bożeny Chmiel.

IV W obchody Święta Bibliotek Szkolnych włączyli się również gimnazjaliści.

Pani Dorota Sowa przygotowała i przeprowadziła Wielki Konkurs Czytelniczy o życiu i twórczości H. Sienkiewicza i ze znajomości treści ”Quo vadis”, będący jednocześnie podsumowaniem obchodów Roku Sienkiewicza.

Klasa II b pod kierunkiem pani Doroty Sowy rozpoczęła realizację projektu edukacyjnego „Kampania reklamowa lektury szkolnej”, którego celem jest zaprezentowanie książek wartych przeczytania.