google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Poszerzanie horyzontów z Erasmusem Plus

Zespół Szkół w Gromniku jest największą placówką oświatową w gminie Gromnik. Obejmuje ona przedszkole, szkołę podstawową oraz gimnazjum, do których uczęszcza ponad 600 uczniów. Zatrudnia wykwalifikowaną kadrę, składającą się z 58 pedagogów, którzy podejmują wiele działań na rzecz ciągłego podnoszenia poziomu efektywności nauczania. Zdecydowana większość nauczycieli to ludzie młodzi, uczestniczący chętnie w różnych formach doskonalenia i nieobawiający się nowych wyzwań. Większość z nich poświęca swój prywatny czas na organizację dodatkowych zajęć dla dzieci i młodzieży, rozwijając  w ten sposób ich zainteresowania. Są to m.in. zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne, a także koła przedmiotowe. Kilku nauczycieli uczestniczyło w szkoleniach zagranicznych w ramach programu Comenius oraz kursach organizowanych przez Instytut Goethego (Niemcy). Po odbytych szkoleniach uczestnicy podzielili się zdobytą wiedzą oraz nabytymi doświadczeniami z członkami rady pedagogicznej, co skłoniło część z nich do zainteresowania się obecnym programem.  Mimo, iż nasza placówka jest szkołą prowincjonalną, każdy nauczyciel stara się na swoim przedmiocie dążyć do standardów nauczania  obowiązujących w Unii Europejskiej. Duży nacisk kładzie się na nauczanie języków obcych i uświadomienie uczniom możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Służą  temu corocznie organizowane wycieczki do różnych krajów europejskich, a także projekty wymiany korespondencji w języku niemieckim z uczniami z Węgier i Rumunii. Kontakty te zostały nawiązane dzięki pobytowi pani Anety Styrkowiec na szkoleniu zagranicznym. Uczestnictwo w wycieczkach oraz prowadzenie korespondencji z rówieśnikami z innych krajów europejskich sprawia uczniom dużo radości i satysfakcji z porozumiewania się w języku obcym, uczy otwartości i tolerancji w stosunku do innych kultur. Aby nadać szerszy wymiar tym działaniom, nasza szkoła  zdecydowała się wziąć udział w programie Erasmus + w Akcji 1 „Mobilność edukacyjna”. Grupa nauczycielek napisała projekt pt. „Poszerzanie horyzontów  z Erasmusem Plus”, który uzyskał akceptację Agencji Narodowej. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej i realizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji  (FRSE).

Po uzyskaniu akceptacji naszego projektu wybraliśmy szkoły językowe w Wielkiej Brytanii (Richard Language College w Bournemouth) oraz w Niemczech ( Instytut Goethego w Bonn).

Bournemouth to miasto znajdujące się w południowej Anglii w hrabstwie Dorset w odległości ok 100 mil (160 km) na południowy zachód od centrum Londynu. Położone nad kanałem La Manche w bliskiej okolicy Wybrzeża Jurajskiego. Wybrzeże rozciąga się na długości 95 mil i wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Słynie ono z jednych z najpiękniejszych plaż w Wielkiej Brytanii, z wysokimi wapiennymi klifami tworzącymi w wielu miejscach malownicze zatoczki. Corocznie miasto odwiedza ponad 5 mln. Turystów, a dwie uczelnie wyższe: Bournemouth University oraz Arts University Bournemouth,  jak i tutejsze liczne szkoły językowe przyciągają kolejne rzesze przyjezdnych, w większości obcokrajowców.

Oprócz wypoczynku na rozciągających się tu wzdłuż całego wybrzeża piaszczystych plażach, Bournemouth oferuje także wiele atrakcji dla amatorów aktywnego spędzania czasu. Miłośnicy sportów wodnych znajdą tu doskonałe  warunki do uprawiania windsurfingu.

Poza sportami wodnymi i rejsami wszelkiego rodzaju łodziami i statkami jest jeszcze szeroki wachlarz różnych form aktywności. Najpopularniejsze  z nich to: paralotniarstwo, siatkówka plażowa, golf, tenis, jazda na rowerze czy jogging. Na zwolenników wędrówek czekają liczne trasy prowadzące po tutejszych plażach i klifach, z których rozpościera się widok na położoną obok Bournemouth wyspę Isle of Wight.

Od plaży prowadzi deptak przez Lower Gardens do dzielnicy handlowej – The Square, która jest zarazem centralnym miejscem miasta. W parku dominuje roślinność iglasta, co w połączeniu z tutejszym, umiarkowanym klimatem pozwala cieszyć się zielenią przez cały rok. Zarówno w parku jak i na samym The Square mają miejsce liczne wydarzenia kulturalne. Odbywa się tu coroczny festiwal jedzenia w okresie Świąt Bożego Narodzenia w postaci licznych straganów, budek kiermaszowych i sali biesiadnej doskonale nastrajając i wprowadzając w świąteczny klimat. Również co roku w miesiącach letnich (zazwyczaj pod koniec sierpnia) odbywa się tu jeden z większych festiwali lotnictwa – Bournemouth Air Show. Spacerując po klifie lub leżakując na plaży ma się możliwość podziwiania na tle morza wszelkiego rodzaju samolotów. Począwszy od tych historycznych po te najnowsze konstrukcje.

Szkoła, w której odbywały się kursy nosi nazwę Richard Language College. Posiada ona do dyspozycji własny akademik oraz liczne noclegi u zaprzyjaźnionych rodzin. Zakwaterowanie u rodzin cieszy się dużą popularnością ze względu na możliwość poznania kuchni angielskiej oraz codziennych długich rozmów z gospodarzami. Szkoła  położona jest  przy ulicy Wimborne Road, skąd do centrum miasta czeka nas około 25-minutowy spacer.

Richard Language College  organizuje nie tylko kursy językowe, ale także szkolenia metodyczno – językowe oraz szkolenia w systemie CLIL. Uczestnicy kursów językowych, to w większości młodzi ludzi pochodzący ze wszystkich kontynentów.Kursy metodyczno-językowe wybierają aktywni nauczyciele filolodzy oraz wszyscy, którzy pragną poprawić umiejętności językowe  oraz poszerzyć wiedzę z zakresu metodyki nauczania.

W pierwszym dniu każdy uczestnik musiał napisać test określający poziom opanowania języka angielskiego. Test sprawdzał następujące umiejętności: rozumienie ze słuchu, wiadomości gramatyczne oraz pisanie. Na podstawie wyniku testu studenci są przydzielani do odpowiednich grup językowych. Już od pierwszego popołudnia zaczyna się nauka w grupach 7-12 osobowych. Wszyscy wykładowcy są bardzo dobrymi nauczycielami, którzy z zapałem dzielą się swoją wiedzą, stosując różnorodne materiały dydaktyczne.

Kurs metodyczno-językowy podzielony był na dwa bloki. Zajęcia prowadzone były od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00- 15:00. Od godziny 9:00 do 12:30, z 20-minutową przerwą doskonaliliśmy umiejętności językowe poprzez pracę z tekstami słuchanymi i czytanymi, a także trenowaliśmy mówienie, głównie w formie wyrażania opinii na różne tematy. Zróżnicowane formy i metody pracy sprawiały, że zajęcie były bardzo interesujące i szybko mijały. Zajęcia popołudniowe odbywające się między 13:30 a 15:00 poświęcone były  zagadnieniom metodyczno-dydaktycznym takim jak nauczanie małych dzieci oraz sposoby rozwijania sprawności językowych: wymowy, mówienia, słuchania, czytania oraz pisania.  Podczas zajęć z tablicą interaktywną poznaliśmy nowe atrakcyjne strony internetowy do nauczania języków obcych (m.in. filmy np. „Mr Bean” czy „Muzzy in Gondoland” oraz piosenki). Jedno popołudnie spędziliśmy w bibliotece szkolnej, gdzie mogliśmy przejrzeć materiały z jakich nauczają tamtejsi nauczyciele oraz skopiować je dla siebie. Tutejsi nauczyciele mają wspaniale wyposażoną bibliotekę, skatalogowane materiały, z których korzystają wszyscy pedagodzy według potrzeb. Ten pomysł bardzo nam się spodobał i również planujemy sporządzenie podobnej bazy materiałów dydaktycznych dla nauczycieli filologów.

Szkoła zatrudnia hiszpańskiego studenta Fernanda, który jest odpowiedzialny za życie kulturalne szkoły. Codziennie na tablicy ogłoszeń znajdowaliśmy propozycje  odnośnie wspólnego spędzenia wolnego czasu. Wspólne wycieczki krajoznawcze do pięknych miejsc, barbecu, Supreme Queen Concert Show czy długie wieczory w pubach angielskich dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Poznaliśmy nauczycieli z Czech, Hiszpanii, studentów z Japonii, Iranu oraz Niemiec i Francji, spędziliśmy ze sobą wspaniałe chwile.

Richard Language College opłacił nam jedną wycieczkę, większość z nas wybrała Londyn. To była bardzo intensywna i piękna wyprawa szlakiem największych zabytków Londynu, następnie rejs Tamizą do mostu Tower Bridge.  Na deser zwiedziliśmy Muzeum Figur Woskowych Madame Tussuads, gdzie sfotografowaliśmy się z gwiazdami światowego kina  i nie tylko. W niedzielę wybrałyśmy się  do Oxfordu, aby zobaczyć wspaniałe budynki  kolegiów uniwersytetów  i odetchnąć atmosferą tego miejsca, a nasze koleżanki wybrały Stonehenge. Na kilkugodzinne wycieczki udaliśmy się do Christchurch, Pool oraz Jurassic Coast. Przepiękne miejsca, które gorąco polecamy wszystkim, zwłaszcza widoki w Jurassic Coast zapierały dech w piersi. Wycieczki krajoznawcze organizowane były przez liczne firmy turystyczne, dzięki czemu spotykałyśmy studentów innych szkół językowych z całego świata.

Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii zebrałyśmy dużo materiałów do dalszej pracy oraz mnóstwo pomysłów i inspiracji, jak uatrakcyjnić nasze zajęcia. Mamy nadzieję również, że nawiązane znajomości w przyszłości zaowocują wspólnymi międzynarodowymi projektami.

Zgodnie z tytułem naszego projektu wszyscy uczestnicy poszerzyli swoje horyzonty światopoglądowe, poprawili znajomość języka angielskiego, a przede wszystkim wrócili z nową energią i pomysłami do dalszej pracy, chęcią podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności. Zachęcamy wszystkich niezdecydowanych do wzięcia udziału w programie Erasmus +.

Erasmus Plus+ = nauka języka + nowe przyjaźnie na cale życie + międzynarodowe projekty + przepiękne miejsca + niezapomniane wspomnienia.

M. Starzyk