Europejski Dzień Języków
Obchody Europejskiego Dnia Języków połączone były z wydarzeniami promującymi projekty realizowane z Funduszy Europejskich w Zespole Szkół w Gromniku, takie jak: ponadnarodowa mobilność kadry czy uczniów.
Dzieci, młodzież i nauczyciele włączyli się we wspólne przygotowanie różnorodnych aktywności.
24 września dzieci z klasy VI b przygotowały typowe angielskie śniadanie. W bardzo bogatym menu znalazły się m.in. angielska herbata, pancakes, tosty, płatki z mlekiem, jajka, bekon, fasola, kiełbaski, różne ciasta i ciasteczka.
Pomysł i jego realizacja trafiła w gusta tych młodszych jak i starszych – wśród tłumu pałaszującego smakołyki dało się słyszeć słowa uznania i aprobaty.
26 września to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie o tej samej porze. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
Święto zostało ustanowione przez Radę Europy, z siedzibą w Strasburgu, w 2001 roku – na zakończenie zorganizowanego przez Radę Europy, Unię Europejską oraz UNESCO Europejskiego Roku Języków.
Celami święta są przede wszystkim:
- ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;
- propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;
- propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.
Rankiem 26 września cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej. Na odwiedzających salę czekały już liczne atrakcje:
- sesja posterowa zawierająca informacje o Wielkiej Brytanii,
- stoiska poświęcone różnym krajom europejskim.
Na początku spotkania uczniowie zaprezentowali krótkie mini-dialogi w języku angielskim, motywujące do dalszej nauki tego języka. Nie obyło się też bez wspólnego śpiewu piosenki w języku angielskim – karaoke. Pierwszą część spotkania zakończyła internetowa gra Kahoot, której adresatem były zespoły klasowe. Quiz zawierał informacje i ciekawostki z Wielkiej Brytanii oraz dotyczące Europejskiego Dnia Języków.
W drugiej części uczestnicy programu POWER dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem i wrażeniami z odbytych mobilności do różnych krajów UE.
Pan Edward zaprezentował film podsumowujący pobyt w Alpha School na Malcie. W trakcie wystąpienia gorąco zachęcał wszystkich do nauki języków obcych oraz opowiedział czego nauczył się na kursie ICT.
Kolejną atrakcją było wystąpienie klasy VIa. Dzięki obecności koleżanki posługującej się perfekcyjnie językiem Hiszpańskim wszyscy z zaciekawieniem słuchali ich wystąpienia. Przygotowano także stoisko hiszpańskie. Znalazły się tu m.in. churros – wypieki w formie długich prętów o przekroju gwiazdy. Wytwarzane z wyciskanego na głęboki olej ciasta i smażone w wysokiej temperaturze.
Pani Anna i pani Janina czuwały nad właściwą wymową słów i wyrażeń w języku rosyjskim, które były elementem quizu dla dzieci i młodzieży. Zaprezentowano również wiele ciekawostek o Rosji. Wśród nich znalazła się „Matrioszka”, którą dzieci mogły rozłożyć i złożyć.
„Pochodzą z różnych krajów. Do nas mówią w jednym języku. Języku sztuki.” Tymi słowami rozpoczęła się artystyczna część spotkania poprowadzona przez panią Wiesławę. Po krótkim wykładzie dzieci miały możliwość wziąć udział w różnego typu zabawach plastycznych, a także podziwiać wystawę dzieł artystów z różnych krajów europejskich.
Pani Adrianna przybliżyła zebranym Francję – kraj ciekawych zabytków, świetnej kuchni i cudownej muzyki. Dialogi w języku francuskim poprowadzone przez dzieci, wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Uczniowie mogli zapoznać się z ciekawymi pozycjami książkowymi, powąchać francuskich perfum czy spróbować tarty i francuskich serów.
Na stoisku Niemieckim nie mogło zabraknąć słynnych kiełbasek i soku jabłkowego. W trakcie wystąpienia podsumowano wszystkie wyjazdy do Niemiec w ramach projektu „Wzrost kompetencji językowych oraz znajomości metod TIK drogą do rozwoju międzynarodowej współpracy w zakresie edukacji.” Pani Aneta poprowadziła quiz o krajach niemieckojęzycznych, natomiast klasa VIIIa teleturniej „Jeden z dziesięciu” dotyczący piłki nożnej.
Spotkanie zakończono na degustacji potraw znajdujących się na stoiskach.