google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Gimnazjalna wycieczka do Krakowa

20161004_160639

4 pażdziernika odbyła się wycieczka do Krakowa, w której uczestniczyło 52 uczniów naszego gimnazjum z klas 3 a, b, c oraz 2 a i 2 c.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Katedry Wawelskiej, miejsca koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.  Po obejrzeniu wnętrza świątyni wspięliśmy się na Wieżę Zygmuntowską. Dotykając serca najsłynniejszego dzwonu w Polsce, każdy wypowiadał życzenie do spełnienia. Z wieży zeszliśmy do Krypty Wieszczów Narodowych, Krypty Leonarda oraz obejrzeliśmy sobie Groby Królewskie.

Kolejnym punktem zwiedzania były  Reprezentacyjne Komnaty Królewskie na Wawelu. Przewodnicy ciekawie opowiadali o każdej sali, z których najbardziej znane to Poselska, Senatorska i Turniejowa. Prawdziwą perłą wyposażenia komnat zamkowych są jednak ocalałe z licznych burz dziejowych słynne arrasy, zamawiane przez króla Zygmunta Augusta.

Z zamku udaliśmy się pieszo do kościoła Na Skałce. Właściwa nazwa to Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jest to według legendy miejsce męczeńskiej śmierci św. Stanisława, biskupa krakowskiego w 1079 roku.

W latach 1876-1880 urządzono w podziemiach kościoła narodowy panteon w postaci Krypty Zasłużonych, w której spoczęły znamienite postacie polskiej kultury i nauki. Obejrzeliśmy ją z przewodnikiem, który opowiadał o pochowanych tutaj osobach. Oprócz wielkiego kronikarza Jana Długosza spoczywają tu:

Wincenty Pol, poeta (w 1881)
Lucjan Siemieński, poeta (w 1881)
Józef Ignacy Kraszewski, pisarz (w 1887)
Teofil Lenartowicz, poeta (w 1893)
Adam Asnyk, poeta (w 1897)
Henryk Siemiradzki, malarz (w 1903)
Stanisław Wyspiański, malarz i poeta (w 1907)
Jacek Malczewski, malarz (w 1929)
Karol Szymanowski, muzyk (w 1937)
Ludwik Solski, aktor (w 1954)
Tadeusz Banachiewicz, matematyk i astronom (w 1955)
Czesław Miłosz, poeta (w 2004)
ojcowie i bracia paulini, (od 1482 do 1880 roku była to krypta zakonna paulinów),

W strugach deszczu przyszło nam zwiedzać dzielnicę Żydowską – Kazimierz. Niestety nie zobaczyliśmy wnętrza synagogi, bo była zamknięta. Zmoknięci i zmarznięci dotarliśmy w końcu do McDonald’sa przy ul. Floriańskiej, gdzie każdy mógł się posilić i ogrzać.
Po zasłużonej przerwie, w czasie której przestało padać i znacznie poprawił się humor uczestników weszliśmy jeszcze na chwilę do Kościoła Mariackiego i kupiliśmy pamiątki
na Krakowskim Rynku. Około godziny 16 pożegnaliśmy Królewskie Miasto, które nie było dla nas tym razem zbyt gościnne.

Aneta Styrkowiec