Gromnik – Porto: współpraca uczniów
„Ponadnarodowa mobilność uczniów”
Tytuł przedsięwzięcia: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Uczestnicy projektu: ZS w Gromniku oraz Colegio Paulo VI w Porto
Czas trwania: 1.09.2019 – 29.02.2020
Uzyskane dofinansowanie z UE: 63 915,00 PLN
Działania projektowe rozpoczęły się rekrutacją 10 uczniów. Uczestnicy niezwłocznie rozpoczęli przygotowania do spotkania z rówieśnikami w Porto. Brali udział m.in. w kursie języka angielskiego, przygotowaniu kulturowym, ekologicznym bloku tematycznym oraz szkoleniu z zasad bezpieczeństwa.
Mobilność uczniów została poprzedzona wizytą przygotowawczą, w której wzięły udział dwie nauczycielki. Wizyta ta pozwoliła m.in. na lepsze skoordynowanie planu działania pomiędzy szkołami z Gromnika i Porto.
Młodzież z Gromnika odbyła mobilność w dniach 13.10 – 19.10.2019. Działania projektowe miały miejsce w Colegio Paulo VI w Portugalii. W ciągu pięciu intensywnych dni uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych, pochylając się nad problemami środowiska.
Komunikacja pomiędzy partnerami przedsięwzięcia odbywała się w języku angielskim, co przyczyniło się do rozwoju kompetencji językowych uczestników. Uczniowie stawiali sobie pytania o stan środowiska naturalnego oraz rolę, jaką powinien odegrać człowiek w celu jego ochrony.
Wypracowano wspólnie wiele różnych rozwiązań, stworzono ciekawe konstrukcje artystyczne oraz przeanalizowano ogromne ilości danych, które posłużyły w opracowaniu prezentacji multimedialnych i posterów.
Wartość edukacyjna przedsięwzięcia to nie tylko wzrost kompetencji kluczowych uczniów ale także poszerzenie horyzontów czy nauka tolerancji i otwartości.
W trakcie pobytu w Porto nie mogło zabraknąć pierwiastka związanego z kulturą, tradycją i obyczajami Portugalii. Każdego dnia młodzież miała okazję zwiedzać to historyczne miasto, kosztować regionalnych potraw lub po prostu podziwiać cudowne krajobrazy – czy to ze słynnego mostu Ludwika I, czy z poziomu rzeki Douro w trakcie rejsu statkiem.
Pobyt w Porto zaowocował międzynarodowymi znajomościami, wzrostem wiedzy ekologicznej, a także wymianą doświadczeń w grupie rówieśniczej.
Przedsięwzięcie trwa nadal – prowadzone są m.in. działania upowszechniające oraz promocyjne.
Jedno można stwierdzić na pewno – międzynarodowe projekty otwierają umysły i zmieniają życie.
Koordynator projektu
Gromnik, 2019