google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

„Jak nie czytam, jak czytam”

„Jak nie czytam, jak czytam”- to hasło ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo, której pomysłodawcą i organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”

Nasza szkoła też włączyła się do tej wspaniałej akcji.1 czerwca o godzinie 9:00 nasi uczniowie zebrali się przed szkołą, skąd w barwnym korowodzie postaci literackich, z hasłami promującymi czytelnictwo udali się do amfiteatru. Wielobarwny korowód wzbudził duże zainteresowanie wśród mieszkańców Gromnika, gdyż trasa prowadziła głównymi ulicami naszej miejscowości. Uczestnicy akcji nieśli w rękach książki, gdyż jednym z celów było pokazanie dorosłym, że młodzi ludzie czytają.

            Na scenie amfiteatru uczniowie poszczególnych klas wraz ze swoimi wychowawcami przedstawili wybrane postacie literackie. Mogliśmy podziwiać przepiękne królewny Śnieżki z siedmioma krasnoludkami, Czerwonego Kapturka, Kota w butach, Dziewczynkę z zapałkami, Kopciuszka, Królową Śniegu, Ali Babę i 40-tu rozbójników, Myszkę Miki, Pippi Pończoszankę, Piotrusia Pana, Strażaka Sama, Piratów, Indian, , Smerfy i Smerfetki i wiele innych postaci. Zaprezentowano również bohaterów lektur szkolnych takich jak „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, „101 Dalmatyńczyków”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „W pustyni i w puszczy”. Każda z postaci przemówiła do publiczności głosem swojego bohatera, budząc zachwyt widzów, czego dowodem były ogromne brawa. A już największy podziw wzbudziły postacie odegrane przez nauczycieli, również w pomysłowych strojach.

Następnie uczniowie gimnazjum zaprezentowali zabawne i interesujące hasła zachęcające do zaprzyjaźnienia się z książką. Oto one:

Książka moja miłość. (kl. 1 c)

Kto czyta, nie błądzi. (kl. 1 b)

Kto czyta książki, ten żyje podwójnie (kl. 1 c)

Radość chwytaj, książki czytaj! (kl. 2 a)

Książka kluczem do Królestwa Wiedzy. (kl. 2 b)

Czytanie książek uszczęśliwia, rozwija umysł, pobudza do marzeń. (kl. 2 c)

Książka to wehikuł czasu, czytając książki możemy być wszędzie.(kl. 3 a)

Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.(kl. 3 b )

Czytanie grozi posiadaniem własnego zdania.( kl. 3 c)

Halina Kurczab