Jak świętowaliśmy 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę?
„Na stos rzuciliśmy swój życia los
Na stos, na stos.”
Nasze szkolne świętowanie rozpoczęło się już 28 października, kiedy po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Śladami Pamięci, porządkując cmentarze wojskowe na terenie całej gminy. Tego dnia odbył się również Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych. W klasach i na korytarzach szkolnych pojawiły się ciekawe gazetki tematyczne związane ze zbliżającym się świętem. Następnie 10 listopada, liczną grupą, uczestniczyliśmy w Złazie Patriotyczno – Turystycznym Śladami Legionistów Łowczówek 2017. Podczas spotkania przy Cmentarzu Legionistów zostały również ogłoszone wyniki konkursów towarzyszących Złazowi, w tym wyniki Konkursu na Wieniec Nagrobny Żołnierska Pamięć, w którym nasi przedstawiciele zdobyli drugie miejsce.
Wreszcie 13 listopada odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona wydarzeniom związanym z odzyskaniem niepodległości przez Polskę oraz wspomnieniu Patronów – Wincentego Witosa i Orląt Lwowskich. Uroczystość przygotowywali głównie uczniowie klas siódmych, ale w całym montażu słowno – muzycznym uczestniczyli przedstawiciele różnych klas. Aktorzy ćwiczyli swoje role przez cały miesiąc, starając się poprzez ruchy, mimikę, słowo, śpiew oraz taniec oddać główną myśl inscenizacji. Organizacją i realizacją przedsięwzięcia zajmowały się – D.Sowa, M. Morys, E. Sokół, A. Karcińska, W. Cudek, A. Gańczarczyk, P. Kafel.
Widowisko było swoistą lekcją historii. Przypominało rozbiory Polski, walkę Polaków z rusyfikacją i germanizacją, przywoływało powstania narodowowyzwoleńcze oraz rolę Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego czy Orląt Lwowskich w walce o granice i suwerenność Polski. Duchy przeszłości z Wernyhorą na czele zostały wezwane przez niesfornego ucznia, który nie potrafił zrozumieć, czym jest niepodległość. Sądzimy, że wszystkim uczniom pomogliśmy pojąć, jakie znaczenie mają wolność, niepodległość, suwerenność w życiu narodu i każdego człowieka.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego Z. Karciński, Wójt Gminy Gromni B. Stasz, Kierownik Administracji M. Pichner, Przewodniczący Rady Gminy Z. Maniak, Przewodniczący Komisji Oświaty R. Kajmowicz, Ksiądz Doktor A. Jedynak, Przewodnicząca Rady Rodziców M. Kozioł, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych W. Wójcik, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Siemiechowie G. Kieroński. Gości przywitaliśmy stroikami w barwach biało-czerwonych oraz rogalikami marcińskimi, ponieważ pierwszym patronem naszego kościoła był właśnie św. Marcin, z którym związany jest odpust parafialny właśnie w listopadzie.
Wszystkim dziękujemy za obecność i uznanie dla naszych starań.
Uczniowie klasy VII a z wychowawczynią