google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Ogród Doświadczeń i Kopiec Kościuszki zdobyty!

15 września 2021r. uczniowie klas piątych wybrali się na wycieczkę do Krakowa, gdzie zwiedzili Ogród Doświadczeń, a następnie udali się na podbój Kopca Kościuszki.
Piękna pogoda w tym dniu pozwoliła na poznawanie praw przyrody w Ogrodzie Doświadczeń,
w którym na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są:

– urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki,

– ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”,

– ekspozycja sensoryczna „Zapachowo”,

– zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt’’

Pryzmat, kalejdoskop, tarcza Newtona, wózki na szynach, armata powietrzna …. To tylko niektóre z kilkudziesięciu atrakcji, których uczniowie mogli dotknąć, wypróbować, doświadczyć oraz zrozumieć jak działają i dlaczego. Dzięki dokładnym opisom każdej z znajdujących się w Ogrodzie instalacji, można dowiedzieć się na czym polegasekret działania urządzeń i zjawisk obecnych na co dzień w naszym życiu. Podczas zwiedzania Ogrodu uczniowie mieli także okazję obejrzeć film w Planetarium. W tym kinie sferycznym, wewnątrz kopuły, na półkolistym ekranie można zobaczyć ciekawe filmy o różnej tematyce. Nasi uczniowie obejrzeli film pt.: ,,Halo Ziemia”, z którego mogli się w bardzo atrakcyjny sposób dużo dowiedzieć i nauczyć o początkach i rozwoju komunikacji na Ziemi.

Następnym punktem wycieczki był Kopiec Kościuszki. Po zwiedzeniu Nowego Muzeum Kościuszkowskiego z wystawami multimedialnymi przedstawiającymi życie i osiągnięcia Tadeusza Kościuszki, uczniowie wraz z opiekunami ruszyli trasą edukacyjną na szczyt Kopca Kościuszki. Po ok 15 minutach marszu Kopiec został zdobyty, a widok z niego na piękną panoramę Krakowa zrobił na wszystkich duże wrażenie. Po zejściu z Kopca grupa udała się do Muzeum Figur Woskowych słynnych Polaków, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć dokładne odzwierciedlenia w rzeczywistych rozmiarach min. takich znanych postaci jak: Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, Jan Paweł II, s. Faustyna Kowalska no i oczywiście Tadeusz Kościuszko. Wizytę na Kopcu zakończyło zwiedzenia unikatowego fortu cytadelowego będącego największą i jedną z najstarszych fortyfikacji obronnych Krakowa, wraz z muzeum ,,Twierdza Kraków’’ znajdującego się w podziemiach i przedstawiającego zbiory z czasów I wojny światowej, tj: armaty, działa, cysterny na wodę, broń, a nawet oryginalne fragmenty okopów z czasów wojny. Wycieczkę zakończył posiłek w ulubionej restauracji wszystkich uczniów i trochę zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy z naszych podbojów do Gromnika 😉