VISEGRAD FUND 2024
„Bee open – bee aware – bee caring” – międzynarodowy projekt edukacyjny dotyczący ochrony i życia pszczół w szkole podstawowej w Gromniku.
We wrześniu i październiku 2024 r., w ramach międzynarodowej współpracy, odbył się niezwykły projekt o nazwie „Bee open – bee aware – bee caring”, który połączył młodzież z Polski, Węgier i Słowacji. Projekt realizowany w ramach funduszy z Funduszu Wyszehradzkiego miał na celu edukację ekologiczną oraz promowanie współpracy międzynarodowej młodych ludzi. Zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Wincentego Witosa w Gromniku, był wartościowym i potrzebnym doświadczeniem dla młodzieży.
Głównym celem projektu było zapoznanie młodzieży z życiem pszczół i ich kluczową rolą w ekosystemie.
Dzięki uczestnictwu w zajęciach edukacyjnych młodzi ludzie mogli lepiej zrozumieć, jak duże znaczenie mają pszczoły dla naszego środowiska. Projekt miał także wzbudzać świadomość ekologiczną oraz rozwijać umiejętności w obszarze STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka).
W ramach projektu uczniowie stali się badaczami i wolontariuszami, biorąc udział w różnorodnych działaniach, takich jak budowa uli, tworzenie domków dla owadów, konstruowanie modeli pszczół z papieru, a także wspólnie gotowali potrawy z miodem. Organizowane były również warsztaty artystyczne, wspólne przedstawienie, malowanie i śpiewanie, co pozwoliło uczestnikom na rozwój kreatywności i współpracy zespołowej.
Projekt „Bee open – bee aware – bee caring” obejmował spotkania międzykulturowe, w których brała udział młodzież w wieku 13-14 lat. Uczniowie spotkali się w Polsce, na Węgrzech i w Słowacji, uczestnicząc w zajęciach organizowanych w lokalnych pasiekach oraz w centrach ekologicznych. Podczas pobytu na Słowacji, młodzież wzięła udział w warsztatach z lokalnymi pszczelarzami i wycieczce do Bratysławy. Węgrzy przygotowali dla gości m.in. warsztaty tworzenia ozdób z wosku pszczelego i wycieczkę do zamku w Wyszehradzie.
Projekt ten nie tylko poszerzył wiedzę ekologiczną młodzieży, ale także pomógł im rozwinąć poczucie odpowiedzialności za środowisko. Jednym z najważniejszych elementów projektu była społeczna kampania na rzecz ochrony pszczół. Podsumowanie całego przedsięwzięcia miało miejsce w Gromniku, kiedy to młodzież z Polski, Słowacji i Węgier wspólnie dokonała ewaluacji projektu.
Obejrzyj relację TUTAJ
Nasz fanpage: TUTAJ

