google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

WYCIECZKA – KOPALNIA SOLI WIELICZKA

16216384_1326082124104681_80934177_nWieliczka to niewielkie miasto na południu Polski w pobliżu Krakowa, znane głównie z zabytkowej Kopalni Soli. Jest jedynym na świecie czynnym bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej obiektem górniczym. Jej oryginalne wyrobiska – chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby – o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości ponad 300 metrów.

Pobyt w Kopalni jest szczególnie korzystny dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych oraz z alergią. Warto zaznaczyć, że w dniu 8 września 1978 roku Kopalnia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, dołączyła do pierwszych 12 obiektów na całym świecie.

11 stycznia 2017 r. uczniowie klas pierwszych gimnazjum zwiedzali kopalnię soli w Wieliczce z zupełnie innej strony. Nie poruszali się popularną i każdemu znaną trasą turystyczną, ale wybrali roboczy strój, kask, lampę – ekwipunek godny górników.

Przygoda rozpoczęła się od zjazdu najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym – szybem Regis i trwała 3 h. Gimnazjaliści zjechali windą do kopalni na poziom I (57m). Wyjechali na powierzchnię z poziomu IIn (101m). Nad wyprawą czuwał doświadczony przewodnik zwany przodowym. Znał on kopalnię od podszewki, pewnie prowadząc po labiryncie komór i korytarzy. Dla grupy niedoświadczonych śleprów (początkujących w zawodzie górnika) był najlepszym nauczycielem podziemnego fachu. Przodowy każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzielił górniczy zawód oraz zadania do wykonania. Uczniowie samodzielnie mierzyli poziom stężenia metanu, wyszukiwali i transportowali sól, wyznaczali drogę i badali nieznane sobie komory. Młodzież poznała w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów.

Wycieczka była dla uczniów przygodą, która na długo pozostanie w ich pamięci.

Wychowawcy klas pierwszych