XXVI MIĘDZYNARODOWA GALICYJSKA JESIEŃ LITERACKA
Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Gromniku 5. października br. uczniowie klas drugich gimnazjum brali udział w spotkaniu z poetami: Wołodimirem Garmatiukiem, Lamem Quang My oraz bardem Tarasem Lazurkiewiczem. Poeci przybyli na spotkanie z czytelnikami w ramach trwającej XXVI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.
Jako pierwszy przed publicznością wystąpił ukraiński poeta, dziennikarz, tłumacz literatury polskiej, a także fotograf Wołodimir Garmatiuk. Jest on absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie im. Stefanika w Iwano-Frankowisku. Swoją pracę magisterską poświęcił twórczości Haliny Poświatowskiej, której poezją jest zafascynowany. Garmatiuk nie tylko przetłumaczył na język ukraiński wiersze poetki, ale także jej książkę autobiograficzną, zatytułowaną „Opowieść dla przyjaciela”. Ciekawostką jest to, że Poświatowska pisała wiersze białe, a poeta tłumacząc je nadawał im rymy. Drugą pasją Garmatiuka jest fotografowanie. Wykonane przez niego zdjęcia stają się następnie inspiracją do napisania wierszy.
Następnie głos zabrał niezwykle sympatyczny poeta wietnamski Lam Quang My. Lam z wykształcenia jest fizykiem. Studiował w Polsce na Politechnice Gdańskiej. Pracował najpierw w Centrum Badań Nauki i Technologii w Hanoi, a następnie w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Swoje wiersze pisze w języku wietnamskim, a następnie przekłada je na język polski. Poeta urzekł publiczność przepięknym głosem, gdyż swoje wiersze nie tylko recytuje, ale przede wszystkim śpiewa po wietnamsku.
Spotkanie urozmaicił występ ukraińskiego barda Tarasa Lazurkiewicza, który zagrał na ukraińskim instrumencie ludowym – bandurze. Taras jest profesorem Narodowej Akademii Muzycznej M. Łysienki we Lwowie, laureatem wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Jego profesjonalny repertuar składa się z ukraińskich pieśni historycznych, aranżacji pieśni ludowych oraz instrumentalnych utworów kompozytorów klasycznych i współczesnych. Artysta wykonuje również własne kompozycje. W czasie spotkania bard w niezwykle ciekawy sposób przedstawił budowę instrumentu i technikę gry na nim. Następnie zaprezentował kilka swoich utworów.
Spotkanie przebiegało w niezwykle ciepłej i sympatycznej atmosferze.
Halina Kurczab