google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001r.
z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie. Europejski Dzień Języków podkreśla znaczenie wszystkich języków, jakimi porozumiewamy się w Europie.

Nasza szkoła wzięła udział w tym wydarzeniu. Nauczyciele języków obcych przygotowali z tej okazji dla uczniów liczne konkursy oraz wyzwania. 

Jedną z nich była gra „Talk to me”. Polegała ona na wyszukaniu porozwieszanych po całej szkole kart z napisem „Porozmawiaj ze mną” w różnych językach i podaniu nazwy języka. Uczniowie chętnie podjęli wyzwanie i pracowali pojedynczo oraz grupowo. Mnóstwo zabawy sprawiło im poszukiwanie ukrytych kart, a następnie odgadnięcie, w jakim języku zostało ono napisane. Zadanie okazało się niełatwe, uczniowie prawidłowo odgadli 8 języków na 11.

Dla uczniów klas 1-3 nauczyciele przygotowali Autumn contest. Każdego tygodnia uczniowie otrzymują 2 zadania do wykonania: rebusy, zagadki, wierszyki do nauki, zadania związane
z piosenką lub bajką w języku angielskim. Konkurs będzie trwał 5 tygodni.

Wyzwaniem cieszącym się sporym zainteresowaniem było nauka liczenia do 5 lub przedstawienie się w różnych językach. Poza nauką liczenia uczniowie mieli okazję rozwiązać quiz językowy sprawdzający wiedzę o językach naszego kontynentu. Mogli dowiedzieć się
z niego m.in. ile rdzennych języków występuje w Europie, w których językach pisze się od prawej do lewej, oraz który język jest najstarszym używanym do dziś językiem europejskim. Uczniowie rozmawiali także nt. najłatwiejszych oraz najtrudniejszych języków świata.

Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła również piosenka ”Colors of the wind” z filmu Pocahontas, przedstawiająca wersy tekstu piosenki przetłumaczone na 17 języków. Uczniowie mogli usłyszeć jak brzmi ta dobrze znana piosenka w innych językach niż język angielski czy polski.

Uczniowie klas 2-4 obejrzeli na lekcji języka angielskiego filmik przedstawiający obce kraje oraz ich kulturę. Czwartoklasiści w grupach wykonali plakaty na temat wybranych krajów, a następnie zaprezentowali je swoim koleżankom i kolegom.

Dla uczniów klas młodszych nauczyciele przygotowali lekcje z dużą ilością gier i zabaw językowo-ruchowych. Nauka języków obcych nie musi być trudna i żmudna, można się świetnie przy niej bawić.

            Uczniowie klas siódmych wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy o Niemczech. Miał on charakter quizu, który liczył 45 pytań dotyczących naszego zachodniego sąsiada. Można było za nie uzyskać maksymalnie 53 punkty. W konkursie uczestniczyło 22 uczniów z klasy 7 a i 7 b. Zwycięzcą został uczeń klasy 7a Jakub Taszycki. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się uczennice klasy 7 b – Zuzanna Mól i Nina Maniak. Uczniowie ci otrzymali dyplomy i nagrody.

            W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków odbyła się w klasie 8 b lekcja otwarta z języka niemieckiego. Jej tematem był Oktoberfest, czyli największy festyn ludowy na świecie.  Poprzez filmy, prezentacje multimedialne i autentyczne rekwizyty uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje związane z obchodami tego święta. Obdarowali się także papierowymi serduszkami, które sami wykonali.

            Uczniowie klasy 8 a nauczyli się popularnej piosenki niemieckiej „ Fliegerlied”. Jej wykonywanie połączone jest z wykonywaniem konkretnych czynności i sprawia uczniom dużą frajdę.

Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania zachęcą uczniów do szukania różnorodnych sposobów nauki języków obcych i tym samym poprawią ich znajomość języków. 

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole.