google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Środowisko ponad wszystko

„Przyszedł czas zrozumienia
Droga Ziemio!
Już się nie martw o swój los!
Uwierz w trwanie życiodajnych woni,
Czystość powietrza i wód, zieleń lasów.
Będziesz wieczna!
Obiecujemy o Ciebie dbać!”

22 marca 2018 był dla uczniów szczególnym dniem. Cała społeczność szkolna wspólnie uczciła nadejście wiosny. Świętowanie rozpoczął krótki apel poświęcony problemom Ziemi. Idea troski o niebieską planetę nieustannie łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku. Krótkie piosenki, inscenizacje i wiersze w zabawny sposób zwróciły uwagę dzieci na konieczność dbania o środowisko.

Następnie gimnazjaliści przedstawili wyniki swojej pracy nad projektem „Postaw na Słońce”. Wyjaśnili m.in. zasadę działania ogniw fotowoltaicznych a także przedstawili obliczenia i projekty instalacji dla sześciu domów z gminy Gromnik.

W kolejnej części spotkania klasy szkoły podstawowej oraz gimnazjalne wzięły udział w szkolnym „Pokazie Mody Ekologicznej”. Uczniowie zaprezentowali nie tylko swoje umiejętności artystyczne ale również szyk i elegancję na wybiegu. Stroje zostały wykonane z różnych materiałów. Były to m.in. płatki kosmetyczne, worki foliowe, kapsle, nakrętki, kubki i talerzyki jednorazowe, płyty CD, gazety, kartony, butelki, puszki.

Uczniowie niepełnosprawni, a zwłaszcza Malwina i Przemek również mieli swój udział w projekcie ekologicznym „Środowisko ponad wszystko”. Nie mogli oni osobiście uczestniczyć w apelu poświęconym problemom środowiska, ani w pokazie mody ekologicznej, ale z pomocą nauczycieli rewalidacji: Anny Szczepańskiej i Sylwii Bajorek podczas zajęć rewalidacyjno – wychowawczych w domu wykonali elementy strojów ze surowców wtórnych, np. z woreczków, bibuły, papieru i nakrętek. Po wykonaniu strojów uczestniczyli w sesji fotograficznej. Ponadto na zajęciach indywidualnych odbyły się też z uczniami niepełnosprawnymi pogadanki na temat ochrony środowiska naturalnego i wykonano z ich pomocą gazetkę ścienną pod hasłem „ZIEMIA TO NASZ RAJ”.

https://bit.ly/2HhDHV0– relacja.