google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Integracja pokoleń

19 października w naszej szkole gościliśmy Seniorów z gromnickiego Klubu Seniora. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Bezpieczny senior” i było to pierwsze z cyklu spotkanie z Seniorami naszej gminy, mające na celu nie tylko integrację międzypokoleniową, ale przede wszystkim promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prowadzone spotkania odbywają się w ramach Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Odblaskowa Szkoła” edycja 2023.

Na początku Seniorzy wraz z bohaterką spotu: Niebo. Kampania Obudź się! Uwaga = życie zrobili rachunek sumienia, czy zawsze są uważni na drodze?

Następnie uczennice klasy 6a- Lena, Ola, Nikola, Blanka, Kamila i Emilka przy herbatce, kawie i ciasteczkach integrowały się z Gośćmi podczas zabawy „Wywiad”. Osoby podzielone na grupy przeprowadzały między sobą wywiad, według przygotowanych przez prowadzącego pytań. Następnie należało przedstawić swoich towarzyszy z grupy, dzieląc się z innymi tym, czego dowiedzieli się nawzajem o sobie. Radości było wiele- bo okazało się, że koleżanki z klubu seniora o sobie „tego” nie wiedziały, lub dorosła sąsiadka, spotkała sąsiadkę- uczennicę, którą pamięta jako malutką dziewczynkę.

„Zakazane słowa” to gra polegająca na opisywaniu, bez używania określonych wyrazów haseł związanych z ruchem drogowym- jak opisać niebezpieczny zakręt, policjanta, straż pożarną… w zabawie chętnie uczestniczyli dorośli i dzieci. Na zakończenie tej integracyjnej części, wszyscy wspólnie tworzyli historyjkę o Agatce, która zaspała i w pośpiechu wyruszyła do szkoły. W opowiadaniu trzeba było użyć wylosowanych słów związanych z przepisami ruchu drogowego i znakami. W opowiadaniu Gości przed dziewczynką piętrzyły się trudności- bo to sygnalizacja świetlna, policjant, ograniczone zaufanie, strefa zamieszkania, mężczyzna w ciężarówce pytający o przejazd kolejowy…. Agatka spóźniona dotarła do szkoły.

W drugiej części spotkania Goście i uczennice wykonywali element odblaskowy- kolorowy wiatraczek, serduszko czy ważkę z koralików, który można przypiąć do torebki lub założyć na szyję.

Jako podsumowanie spotkania zebrani obejrzeli kolejny spot: Gang Seniorów. Kampania Obudź się! Uwaga = życie, oraz wykonano pamiątkową, wspólną fotografię.

Polecamy:

Niebo. Kampania Obudź się! Uwaga = życie

https://www.youtube.com/watch?v=DWIKaY3Isvk

Gang Seniorów. Kampania Obudź się! Uwaga = życie

https://www.youtube.com/watch?v=LcRzn_jimpo