google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Jamna i Dąbry – 78 lat temu …

Jesień nieodmiennie rozpoczyna okres wspominania rocznic związanych z walkami partyzantów Armii Krajowej. U schyłku II wojny światowej latem i jesienią 1944 r. w ramach Akcji „Burza” krwawe boje na terenie Pogórza toczyły oddziały Batalionu „Barbara” 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Po wielu potyczkach, akcjach dywersyjnych i forsownych marszach partyzanci znaleźli chwilę wytchnienia w niedostępnych lasach w okolicach Jamnej. Tu jednak zostali otoczeni przez przeważające siły wroga. Przy niewielkich stratach własnych Polakom udało się wydostać z okrążenia. Niestety, hitlerowcy w ramach odwetu spacyfikowali wieś, paląc zabudowania i mordując wielu mieszkańców, w tym kobiety i dzieci.

   W przysiółku Rzepiennika Strzyżewskiego – Dąbrach kilka tygodni później rozegrał się dramat żołnierzy plutonu Regina II Batalionu „Barbara”. W nocy 17 października 1944 roku śpiący w stodole partyzanci zostali napadnięci przez Niemców, którzy niepostrzeżenie zbliżyli się do budynku, a następnie otworzyli ogień. Stodoła błyskawicznie stanęła w płomieniach. Polacy stawili zacięty opór, jednak przewaga liczebna hitlerowców zdecydowała o porażce.

    Wśród licznie zgromadzonych delegacji wraz z pocztami sztandarowymi nie zabrakło uczniów i opiekunów reprezentujących Szkołę Podstawową w Gromniku. Goszczący na uroczystościach kombatanci, parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych zgodnie podkreślali, że obecność na tym miejscu tak licznie zgromadzonych mieszkańców oraz gości świadczy o żywym patriotyzmie zaszczepianym kolejnym pokoleniom.