google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

WYCIECZKA NAGRODOWA DO BUDAPESZTU I ZAKOLA DUNAJU

W dniach 20.05.-22.05.2024 r. odbyła się wycieczka nagrodowa dla uczniów naszej szkoły, zorganizowana przez biuro podróży Niedźwiadek Travel z Niedźwiedzy. Z ramienia biura towarzyszyła nam pilotka – Magdalena Niemiec, która wykonywała swoją pracę niezwykle profesjonalnie.  W wycieczce wzięli także udział uczniowie ze szkoły podstawowej w Brzozowej. Uczniowie wytypowani przez nauczycieli otrzymali dofinansowanie ze sklepiku szkolnego. Opiekę nad uczestnikami sprawowały z ramienia naszej szkoły panie Lucyna Biesek, Kinga Zagórska i Aneta Styrkowiec.

Wyruszyliśmy z Gromnika o godz.5:30 i dotarliśmy na miejsce ok. godz.13:00. Zwiedzanie z lokalną panią przewodnik zaczęliśmy od Placu Bohaterów, zwanego też Placem Tysiąclecia lub Milenijnym. Najważniejszym obiektem na placu jest Pomnik Tysiąclecia, którego budowę rozpoczęto 1896 z okazji hucznie obchodzonego 1000-lecia państwa węgierskiego. Na środku wznosi 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela, który według legendy miał ukazać się pierwszemu królowi Stefanowi i nakazał przyjęcie korony. Cokół kolumny otaczają posągi jeźdźców – księcia Arpada i sześciu jego wodzów, którzy na przełomie VIII i IX przyprowadzili Madziarów na teren dzisiejszych Węgier. Po obu stronach placu znajdują się okazałe budynki Muzeum Sztuk Pięknych w eklektyczno-klasycystycznym stylu (wybudowane w latach 19001906) oraz Pałacu Ekspozycji z roku 1895. Następnie udaliśmy się do parku miejskiego, gdzie mieliśmy okazję podziwiać zamek Vajdahunyad. Budowla jest konglomeratem kopii budynków historycznych (stylistycznie jest mieszaniną gotykurenesansu i baroku.). Swą nazwę wzięła od najbardziej charakterystycznej kopii zamku z Vajdahunyad w Siedmiogrodzie, obecnie na terenie Rumunii. Następnym punktem wycieczki był imponujący budynek Parlamentu będący symbolem Budapesztu. Jest on jednym z najbardziej znanych gmachów państwowych w Europie i jednym z najstarszych. Jego budowa trwała 17 lat. Ma 268 m długości, do 123 m szerokości, a wysokość kopuły wynosi 96 m. W środku znajduje się 691 pomieszczeń (ponad 200 biur), 29 schodów, 13 wind, 27 wejść i 10 podwórzy. Wnętrza są bogato zdobione freskami i malowidłami, a także witrażami. Na zewnętrznych ścianach gmachu znajdują się herby dawnych Wielkich Węgier. Zachwyt budzi nie tylko rozmiar budowli, ale także przepięknie zdobiona fasada, z mnóstwem elementów. Na koniec naszego zwiedzania dotarliśmy pod w pobliże bazyliki św. Stefana. To właśnie w kaplicy Bazyliki znajduje się najsłynniejsza węgierska relikwia – zmumifikowana ręką świętego króla Stefana. Był on pierwszym koronowanym władcą zjednoczonego państwa węgierskiego. Do największych atrakcji świątyni należy taras widokowy utworzony na kopule zabytku.

Po około trzygodzinnym spacerze udaliśmy się do trzygwiazdkowego hotelu Gastland, gdzie byliśmy zakwaterowani, a także korzystaliśmy z bardzo smacznych posiłków.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Wzgórza Zamkowego, znajdującego się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wzgórze Zamkowe otoczone jest murem, rozpoczynającym się przy Wiedeńskiej Bramie . Najpierw zobaczyliśmy Basztę Rybacką, z której roztacza się wspaniały widok na  przeciwległy brzeg Dunaju. Baszta Rybacka jest jednym z głównych symboli Budapesztu, znanym
i podziwianym na równi z przepięknym, neogotyckim gmachem parlamentu czy majestatycznym Zamkiem Królewskim. Koronkowe wykończenia białych murów otaczających plac za Kościołem Macieja oraz delikatne, bajkowe wieżyczki uważa się za najbardziej romantyczny zakątek na całym Starym Mieście, a w opinii wielu – w całej węgierskiej stolicy. Pałac Królewski, zwany też Pałacem Zamkowym Budy, jest kompleksem budynków o imponujących rozmiarach, leżącym na południowych krańcach Zamkowego Wzgórza. Znajdują się w nim liczne muzea, takie jak Muzeum Historii Budapesztu, Węgierska Galeria Narodowa oraz Państwowa Biblioteka Széchenyi. Na dziedzińcu stoją rzeźby o tematyce historycznej. Wokół zamku zachowały się fontanny, w tym efektowna Fontanna Macieja, która ukazuje króla Macieja Korwina na polowaniu, w otoczeniu ogarów, martwego jelenia i sokolnika Galeotto Marzio. Na uwagę zasługują również pomniki: konny posąg Eugeniusza Sabaudzkiego oraz postać Csikósa.

Następnym punktem była wizyta na Wyspie Małgorzaty położonej na Dunaju.  Została ona sztucznie utworzona z trzech, leżących blisko siebie pomniejszych wysp w 1950 roku przy okazji prac związanych z regulacją Dunaju. Ma 2,5 km długości, zajmuje 95,6 ha powierzchni, a w najszerszym miejscu jej szerokość wynosi 500 m. Na wyspie znajdują się hotele, obiekty sportowe (boiska, korty tenisowe, baseny), kluby, restauracje, liczne tereny zielone ze ścieżkami rowerowymi, joggingowymi, przestronnymi trawnikami idealnymi na piknik, wypoczynek oraz średniowieczne ruiny natury sakralnej. Czekała na nas tutaj ciekawa atrakcja – przejazd sześcioosobowymi rowerami. Przejażdżka ta wywołała dużo pozytywnych emocji i okazała się świetną zabawą.

Największą jednak atrakcją drugiego dnia wycieczki był popołudniowy rejs po Dunaju podczas którego mogliśmy jeszcze raz nacieszyć oczy przepięknym Budapesztem.

 Ostatniego dnia udaliśmy się w Zakole Dunaju. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miasteczka Szentendre, które przypomina polski Kazimierz nad Wisłą. Wąskie i kręte uliczki, piękne kościółki, małe i nastrojowe kafejki oraz piękny pasaż wzdłuż brzegu Dunaju nadają mu niepowtarzalny charakter. Znajduje się tu także Muzeum Marcepanu. Każdy mógł tutaj coś szybko zjeść np. langosza i zakupić jakąś pamiątkę.

Następnym miejscem w Zakolu Dunaju, do którego podążyliśmy była cytadela w Wyszehradzie. Miasteczko to było kiedyś stolicą Węgier. Historia cytadeli sięga starożytności, kiedy to znajdowała się tu rzymska przygraniczna forteca. W odbudowanych skrzydłach mieszkalnych twierdzy urządzono kilka wystaw, m. in. na temat życia dawnych Węgrów czy dziejów insygniów koronnych. Z fortecy roztacza się przepiękna panorama doliny Dunaju.

Ostatnim celem naszej wycieczki był Esztergom, zwany po polsku Ostrzyhomiem, leżący ok. 50 km
od Budapesztu, na wysokiej skarpie ponad meandrem Dunaju. Nad 30-tysięcznym miastem symbolicznie góruje monumentalna bryła bazyliki św. Wojciecha, największej i najważniejszej katedry katolickiej na Węgrzech, jako że Esztergom był kolebką katolicyzmu w tym kraju i jego późniejszą opoką. Do dziś miasto jest siedzibą najwyższych władz Kościoła węgierskiego i ogólnonarodowym centrum życia katolickiego. Bazylika w Ostrzyhomiu  jest najwyższym budynkiem Węgier i piątą co do wielkości świątynią na świecie. Ze względu na remont wspomnianej wyżej świątyni zobaczyliśmy ją tylko z okien autobusu.

Do Gromnika dotarliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń około godziny 22:00.

Aneta Styrkowiec