google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Tradycyjnie już od dziewięciu lat październik jest międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych. W tym okresie biblioteki organizują różne imprezy, konkursy, akcje popularyzujące książki i czytelnictwo.

Nasz biblioteka włączyła się czynnie w obchody tego święta. Na początku października ogłoszony został plebiscyt na najciekawszą książkę. Uczniowie na karteczkach typowali tytuły (ich zdaniem) najciekawszych książek, które to karteczki wrzucali do odpowiednich pudełek. Wybierano książki w trzech kategoriach wiekowych:

A oto wyniki plebiscytu:

Uczniowie klas I-III:

 1. Martynka Delahaye
 2. Pięciopsiaczki             Chotomska
 3. Kraina Lodu Disney
 4. Troskliwe Misie
 5. Przygody Koziołka Matołka Makuszyński
 6. Walentynowicz

Uczniowie klas IV-VII: 

 1. Harry Potter Rowling
 2. Koszmarny Karolek Simon
 3. Minecraft D. Stuart
 4. Opowieści z Narnii Lewis
 5. Magiczne drzewo Maleszka

Ze względu na małe zainteresowanie plebiscytem przez uczniów gimnazjum,  w tej kategorii wiekowej nie dokonano wyboru najciekawszej książki.

Trzeci tydzień października był Bajkowym Tygodniem Czytania w naszej bibliotece.

W ramach tego tygodnia uczniowie klas drugich i trzecich szkoły podstawowej spotykali się w bibliotece, aby wspólnie z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi czytać fragmenty ciekawych książek. Klasy drugie czytały książkę G. Kasdepke pt.”Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”. Opowiada ona o bliźniakach – dziewczynce Bubie i chłopcu Kubie, które postępują zgodnie z przysłowiem „Kto się lubi, ten się czubi”. Uczniowie poznali nie tylko ciekawe epizody z ich życia, ale znaleźli także: przepisy na smaczne ciasteczka, kolorową sałatkę, czy też instrukcję jak zrobić oryginalne sylwestrowe maski .Ponadto dzieci dowiedział się co to są synonimy, nauczyły się dobierać synonimy do podawanych przez nauczyciela wyrazów, rozwiązywały łamigłówki.

            Z kolei uczniowie klas trzecich poznali przygody sympatycznego Korniszonka -chłopca, który nie przepada ani za szkołą ani za odrabianiem lekcji. Nie na rękę są mu obowiązki szkolne. Przezwisko „Korniszonek” wzięło się od nazwiska Jacka – Ogórski. Nasz bohater ma zwariowane pomysły , nie stroni od sztuczek, aby wyjść na swoje. Niekiedy oszukuje, mówi nieprawdę, kombinuje. Nie jest on wprawdzie wzorem do naśladowania, ale jego przygody bardzo podobały się dzieciom. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali ilustracje do przeczytanych fragmentów książki, które można podziwiać na wystawce w czytelni.

            26 października bibliotekę odwiedzili uczniowie klas pierwszych. Wzięli udział w zajęciach zatytułowanych „Witamy w bibliotece szkolnej”. W czasie zajęć dzieci zapoznały się z biblioteką, jej księgozbiorem (szczególnie z częścią przeznaczoną dla najmłodszych czytelników), ze sposobem wypożyczania książek oraz z czytelnią. Bibliotekarka przedstawiła uczniom regulamin biblioteki, zwracając uwagę na terminowość wypożyczania i poszanowanie wypożyczonych książek. Dzieci wysłuchały na ten temat wierszy:
S Jachowicza pt.” Książka ”i  J. Huszcza „Skarga książki”. Ponadto  odczytały prośby książki skierowane do czytelników i rozwiązywały zagadki związane ze znanymi postaciami z baśni. .Na zakończenie zajęć dzieci wypożyczyły pierwsze książki. Jako pamiątkę i zarazem zachętę do czytania  otrzymały  przepiękne zakładki wykonane przez ich kolegów z klas trzecich.

                                                                                                                      Halina Kurczab