google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Dla Niepodległej…

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Gromniku zorganizowane zostały w dwóch odsłonach. 7 listopada miała miejsce uroczysta akademia upamiętniająca 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Program pod hasłem: „Nie oderwiemy się od przeszłości. Nie pozwolimy jej sobie wyrwać z duszy…” upamiętniał zarówno wydarzenia sprzed ponad wieku, jak i późniejsze niełatwe doświadczenia narodu polskiego, z jego wszystkimi wzlotami i upadkami. Uczniowie klas VIII przypomnieli społeczności szkolnej oraz zaproszonym gościom najważniejsze wydarzenia z naszej XX – wiecznej historii, z kulminacją w postaci obalenia komunizmu i pełnego odzyskania wolności w roku 1989.

Dzień kolejny, 8 listopada, upłynął dla większości uczniów starszych klas pod hasłem „rajdu do Łowczówka”. Tradycyjnie już uczestniczyliśmy w Małopolskim Złazie Patriotyczno – Turystycznym „Szlakami Legionistów”, którego celem był najważniejszy w okolicy cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej. Uwieńczeniem kilkunastokilometrowej wędrówki był udział we wspólnej modlitwie i zadumie nad wydarzeniami sprzed ponad wieku i ofierze Legionistów – patriotów, którym dziś zawdzięczamy wolność i niepodległość. Na końcu akcent najprzyjemniejszy, czyli rozstrzygnięcie rajdowych konkursów. Nie było zbytnim zaskoczeniem, że puchar za najliczniejszy (138 – osobowy, plus opiekunowie) udział trafi w ręce przedstawicieli… Szkoły Podstawowej w Gromniku! Uznanie zyskał również nasz wieniec nagrobny, który ostatecznie sklasyfikowany został na III miejscu.

Listopad tradycyjnie kończy nasz udział w tegorocznych wydarzeniach „patriotycznej jesieni”. Na przestrzeni kilku miesięcy delegacje naszej szkoły uczestniczyły w uroczystościach i akcjach upamiętniających tragizm oraz bohaterstwo naszych przodków. Aktywne uczestnictwo w „sztafecie pokoleń” jest naszym obowiązkiem zarówno względem tych, którzy nas poprzedzili, jak i tych, którzy przyjdą po nas.