google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Czysta Ziemia. Czyste Powietrze

Szkoła Podstawowa w Gromniku początkiem 2024 roku wzięła udział w konkursie grantowym pt. „ Czysta Ziemia. Czyste Powietrze”. Mimo wielu starań nagrody nie udało się otrzymać. Jednak dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji w szkole rozpoczął się projekt pt. „ Weźmy głęboki oddech”.

           Celem projektu jest zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat czynników powodujących zanieczyszczenia środowiska, poznanie wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie oraz podjęcie działań, które mogą poprawić stan powietrza w najbliższym otoczeniu.

Pierwszym działaniem, które rozpoczęło się 21 marca, jest obserwacja zmian składu zanieczyszczeń w powietrzu na podstawie monitoringu czystości powietrza na terenie gminy Gromnik. Uczniowie klas 8 w grupach projektowych analizują dane, które będą podstawą do wykonania prezentacji pt. „Wpływ pogody na stężenie zanieczyszczeń powietrza. Czy smog jest niebezpieczny dla zdrowia?”

Nadeszła pora na realizację kolejnych, zaplanowanych działań związanych z obchodami Dnia Ziemi. Uczniowie ZS w Gromniku wraz z opiekunami w dniach 19 – 23 kwietnia będą uczestniczyć w akcji sprzątania i segregacji zanieczyszczeń stałych z terenów leśnych i przydrożnych wokół szkoły. Akcja ta odbędzie się przy wsparciu ze strony Referatu Gospodarki i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Gromnik, który dostarczył dla uczniów rękawiczki i worki do segregacji odpadów.

Następnym zaplanowanym działaniem będzie sadzenie drzew, które zwiększą obszar terenów zielonych, obniżą ilość zanieczyszczeń i ograniczą zawartość CO2 w atmosferze. Pierwszą partię sadzonek przekazaną przez Urząd Gminy  ufundowało Starostwo Powiatowe w Tarnowie, natomiast druga partia będzie przekazana przez Nadleśnictwo Gromnik.

Sadzonki zostaną rozdane uczniom. Prosimy o posadzenie roślin na ternie własnych ogrodów lub terenów leśnych, dokumentację fotograficzną tego działania oraz przesłanie zdjęć do wychowawców.

Informacje na temat przyszłych działań związanych z realizacją projektu będą udostępniane na stronie szkoły.

Koordynator projektu: Anna Cudek