google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Wycieczka IV b do PATRONA

W tym roku 2024 przypada  150 – ta rocznica urodzin naszego Patrona Szkoły Wincentego Witosa.

Dlatego klas 4b udała się na wycieczkę do Wierzchosławic gdzie znajduje się dom rodzinny i jednocześnie muzeum tego charyzmatycznego przywódcy ruchu ludowego i trzykrotnego premiera II RP. Miejsce to aktywnie pielęgnuje pamięć oraz dziedzictwo po Wincentym Witosie.

Podczas pobytu wysłuchaliśmy ciekawego wykładu na temat życia prywatnego i działalności politycznej Witosa oraz zwiedziliśmy muzeum jemu poświęcone. Dowiedzieliśmy się wiele na temat naszego patrona, uzupełniliśmy wiedzę historyczną dotyczącą losów państwa polskiego oraz przekonaliśmy się, jak wyglądało życie zwykłych ludzi na przełomie XIX i XX wieku.

Dodatkowo uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych, które trwały dwie godziny lekcyjne.

Lekcja muzealna – „Wspomnienia ze szkolnej ławy” uczniowie poznali zasady pisma kaligraficznego. Samodzielnie pisali gęsim piórem,  jak również wykonali ozdobną okładkę do pamiętnika.

Warto zobaczyć miejsce związane z naszym patronem, by lepiej zrozumieć trudne dzieje Polski.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku w Dębnie.

Uczniowie zapoznali się z makietą i historią tego XV- sto wiecznego Zamku. Zwiedzanie kolejno kaplicy, kuchni, spiżarni, sali koncertowej, sali myśliwskiej i sali rycerskiej zapoznawali się z historią zamku i życiem najważniejszych przedstawicieli rodów go zamieszkujących.  Nie zwykle zaciekawieni byli opowieścią  o Białej Damie. Największe wrażenie jednak sprawił pobyt w podziemnych lochach.

Ten dzień obfitował w niezwykłą i prawdziwą lekcję historii. Naszym uczniom dostarczył  wielu wrażeń i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.